Ekologiczna dynia bogactwo witamin i minerałów dziś w roli głównej. Opowiem Tobie o naszych rodzinnych spotkaniach z dynią.

Nasz dziadek kochał zupę z dyni, chyba dlatego, że w jego rodzinnych stronach, sporo tej dyni uprawiano i był to najłatwiejszy i pożywny posiłek w Jego czasach. Jak sięgam pamięcią bardzo lubił sam gotować zupę dyniową w kuchni, wtedy babcia schodziła mu z drogi :)
 
Gotował zupę dyniową warzywną. Kroił wszystkie warzywa: marchewkę, pietruszkę, trochę selera trochę cebuli, obierał dynię i kroił ją w większą kostkę. W garnku na oliwie i maśle wszystkie te warzywa smażył czy dusił, doprawiał liściem laurowym i zielem angielskim, a na koniec wrzucał dynię, po czym po chwili zalewał wszystko wodą lub rosołem. Gotował zupę, krótko tak żeby nie zachować wartości, a na końcu ją solił i lekko pieprzył.

Właściwie zwykła zupa, choć wyjątkowa :) Po pierwsze dziadek dodawał do tej zupy własnoręcznie zrobione, z mąki orkiszowej zacierki - rozrywał je 2 łyżkami, żeby były takie malutkie - mistrzostwo świata :) Po drugie wkładał w tę zupę całe swoje serce i to właśnie nadawało jej wyjątkowego smaku.

My częściej gotujemy w domu zupę dyniową z mlekiem kokosowym, z wanilią i goździkiem, miksujemy ją na gęsty krem i czasami robimy do niej te słynne zacierki :) Częściej wybieramy dynię hokkaido, ponieważ zjada się tę dynię ze skórką, w której jest mnóstwo beta-karotenu.
Ale tak samo, wraz ze skórką, gotujemy podobne dania z dyni piżmowej.
Teraz czas na dynię i w naszym sklepie, znajdziesz ekologiczne dynie, przetwory z dyni.

Czy Ty gotujesz jakieś pyszne dania z dyni?