Powracam do Ciebie z ważnym tematem budowania Twojej odporności każdego dnia.
Czy znasz kimchi? Czy wiesz jak działa na Twój organizm? Dlaczego tak mocno namawiam Cię, żebyś jadł kimchi do swojego jednego posiłku, a najlepiej do wszystkich posiłków?
 
Ekologiczne Kimchi to żywa kiszonka z ekologicznej kapusty pekińskiej z dodatkiem różnych warzyw i przypraw o właściwościach wspierających florę bakteryjną Twoich jelit.
Jest to tradycyjny produkt kuchni koreańskiej, który podaje się praktycznie do każdego posiłku, jako prozdrowotną przystawkę.
 
Kimchi uznane jest przez specjalistów za jedną z najzdrowszych potraw na świecie, a tradycyjny proces przygotowywania i dzielenia się kimchi został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
 
Kimchi jako naturalny probiotyk ma zdolność przywracania prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a szczególnie wskazany jest po antybiotykoterapii, chemioterapii i radioterapii. Jest skutecznym produktem wspomagającym walkę z pasożytami i przerostem drożdży w organizmie i najbogatszym źródłem glukozynolanów hamujących rozwój komórek rakowych, dlatego wskazane jest też w diecie przeciwnowotworowej. Kimchi reguluje metabolizm, wzmacnia wydzielanie soków trawiennych oraz wspomaga układ krążenia.
 
Jak spożywać Kimchi?
☀️może być samodzielnym daniem lub stanowić składnik wielu potraw
☀️w surowej postaci zawiera najwięcej witamin
☀️możesz wykorzystać je jako baza:
🔸 do zupy
🔸jako farsz do omletów, naleśników, gołąbków i gulaszu
🔸do sałatki ze szpinakiem, mango oraz orzechami
🔸na kanapkę z humusem i awokado
🔸 i gdzie tylko wymyślisz
 
Jakie jest Twoje ulubione zdrowe kimchi?
W naszym sklepie znajdziesz różne kimchi zobacz, które Tobie najbardziej będzie smakować :)